KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Ram 1079017
*
nr 107 9017
RAM
Gustaviansk stil, förgylld, H75
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 december 2001
kl 16:00:00
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil konst ram
-
5083 Assietter
8st. Diameter: 20cm, Nittsjö.
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:17
-
3029 Blandteknik
Andrzej Bienkowski. Signerad, blandteknik, numrera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:28
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:57
-
5047 FÃ¥gelholk
Mosaik. Höjd: 44cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:06
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:00
-
2080 Oljemålning
Karin Linde Johnsson, abstrakt komposition. Monogr..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:42
*
RAM
nr 107 9017
RAM
Gustaviansk stil, förgylld, H75
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 december 2001 |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil konst ram
-
5083 Assietter
8st. Diameter: 20cm, Nittsjö.
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:17 -
3029 Blandteknik
Andrzej Bienkowski. Signerad, blandteknik, numrera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:28 -
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:57
-
5047 FÃ¥gelholk
Mosaik. Höjd: 44cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:06 -
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:00 -
2080 Oljemålning
Karin Linde Johnsson, abstrakt komposition. Monogr..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:42